Mariusz Koliński

Mariusz koliński

Polski kompozytor,
dyrygent, wokalista.

W 2010 r. podjął edukację muzyczną w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej w klasie organów mgr Jakuba Pankowiaka. W 2014 r. zakończył naukę, uzyskując tytuł dyplomowanego organisty. Nieustanna chęć poszerzania umiejętności była decydującym czynnikiem w dalszym rozwoju młodego artysty. Studiując na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, w 2016 roku rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 

W 2018 roku ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu, podczas których rozpoczął współpracę z wieloma chórami, zdobywając doświadczenie jako dyrygent oraz konsultant wokalny. Następnie, kontynuował studia w klasie dyrygentury prof. dr hab. Moniki Wilkiewicz na macierzystej uczelni.

Jako dyrygent współpracował m.in. z Wernerem Pfaffem i Javierem Busto, zaś jako kameralista odbył kursy mistrzowskie z muzyki dawnej prowadzone przez Jakoba Lindberga w Royal College of Music w Londynie, podczas których gościnnie wystąpił wraz z kameralnym zespołem wokalno-instrumentalnym. Bogate doświadczenie w dziedzinie chóralistyki zdobywał również jako solista oraz członek wielu zespołów. Koncertował w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Republice Czeskiej, Chorwacji, we Włoszech, na Węgrzech oraz w Macedonii.

"Miej swój własny soundtrack do życia."

Najważniejsza część jego działalności artystycznej skupia się jednak wokół kompozycji, głównie muzyki chóralnej. Znaczną część jego twórczości zajmuje muzyka sakralna. W swoich dziełach, słowo zawsze traktuje jako najważniejszy czynnik formotwórczy. Ciepłe brzmienia oraz zróżnicowana faktura to główny teren inwencji kompozytora. Jak sam twierdzi „harmonia jest jedynie konsekwencją linearnego prowadzenia głosów”. Jest autorem wielu pieśni liturgicznych oraz licznych opracowań pieśni kościelnych.

Jego debiutem kompozytorskim był utwór Corpus tuum Domine, napisany w 2015 r. na chór mieszany a cappella. W tym samym roku, zajął on II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966. Twórca otrzymał również nagrodę specjalną i w sezonie artystycznym 2015/2016 pełnił funkcję kompozytora-rezydenta Poznańskiego Chóru Kameralnego.

Prowadzi autorskie zajęcia z emisji głosu, wykorzystując wiedzę zdobytą zarówno podczas studiów muzycznych, jak i medycznych. Jego naukowe zainteresowania oscylują wokół neurobiologii, psychologii oraz neuroestetyki. Prowadzi warsztaty chóralne na terenie całej Polski.